Słowo wstępne / The Introduction

 

XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci “Ale kino!”,
26.04. – 01.05. 1999 Poznań

 

Drodzy Młodzi Widzowie!

Już po raz siedemnasty Ogólnopolski Ośrodek Sztuki dla Dzieci i Młodzieży zaprasza na Festiwal “Ale kino!”. Odbywać się on będzie w czterech poznańskich kinach: Apollo, Gwieździe, Rialto, Muzie. Przygotowany przy współpracy z PIF “Film-Art” jest jedynym Festiwalem prezentującym całą polską twórczość filmową przeznaczoną dla młodych widzów. Niestety, polska kinematografia produkuje rocznie tylko jeden fabularny film dla dzieci . W roku ubiegłym były to “Odlotowe wakacje” Marka Piestraka. Niedostatek fabuł wynagradzają nam animacje stojące na najwyższym światowym poziomie. W tej kategorii Poznańskie Studio Filmów Animowanych może pochwalić się dwoma zrealizowanymi ostatnio filmami, opartymi na bajkach Leszka Kołakowskiego: “O wielkim wstydzie” w reżyserii Jacka Adamczyka i “O zabawkach dla dzieci” w reżyserii Hieronima Neumana. Również wśród zagranicznych animacji znajdziemy perełki, takie jak: “Humdrum”, angielski film nominowany w tym roku do Brytyjskiej Nagrody Filmowej. Animacji pokażemy w tym roku dużo, ale też ich poziom jest wyjątkowo wysoki.

W części międzynarodowej Festiwal zaprezentuje dziesięć fabularnych filmów z różnych stron świata, tych bliższych nam geograficznie i kulturowo jak Czechy, Dania, Holandia i tych egzotycznych, jak Iran. Irański film “Miłość matki” jest laureatem tegorocznych festiwali filmowych dla dzieci w Kairze i Berlinie. Obraz, choć osadzony w odległym nam środowisku, przełamuje bariery kulturowe, poruszając uniwersalne problemy. Nie bójmy się tych “obcych” i “dalszych” kinematografii! Filmy, które proponujemy młodym widzom, ich rodzicom i nauczycielom pokazują, że dzieci na całym świecie zdecydowanie więcej łączy niż dzieli.

Pomyśleliśmy również o młodzieży, której chcemy zaproponować kilka specjalnych pokazów w sekcji nazwanej “Kino Młodych”. Metaforyczny film znakomitego Słowaka Martina Sulika “Orbis pictus” i utrzymany w postmodernistycznej konwencji finlandzki “Podróżując do Kansas City” powinny zadowolić rozmaite gusty. Osobne pokazy przewidzieliśmy dla animacji zrealizowanych przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie. Na pierwszym z nich rodzice będą mogli powspominać, a dzieci poznać filmy z serii “Dziwne przygody Koziołka Matołka”, “Pomysłowy Dobromir”, “Proszę Słonia”. Drugi przeznaczony jest dla miłośników polskiej animacji w każdym wieku i przypomni filmy mistrzów : Borowczyka, Lenicy, Giersza, Dumały.

Drodzy młodzi ( i nieco starsi widzowie), staraliśmy się dobrać filmy tak, by zadowoliły każdego z Was. Są mądre i pouczające, wzruszające i zabawne. W sobotnie południe 1 maja na stopniach Ratusza wręczone zostanie Grand Prix Festiwalu. Punktualnie o dwunastej zapraszamy więc wszystkich na Stary Rynek, ale wcześniej oczywiście do kin.

Życzymy dobrej zabawy.
Organizatorzy.

 

Bliższe informacje uzyskają Państwo w Ośrodku Sztuki pod numerem telefonu 853 60 81 w. 161 oraz za pośrednictwem patronów medialnych Festiwalu: Radia “Merkury”, “Gazety Wyborczej”, Telewizji PTV.

KONKURS

Ogólne informacje o festiwalu Słowo wstępne Prezentowane filmy Ramówka Strona Tytułowa
  
 
Cinema Boomerang DHL
Soki Dr Witt Peleton TAXI EXPRESS 96-24
AMS Poczta Polska
Patronat Medialny
Radio Merkury PTV Poznań
Gazeta Wyborcza Sylaba Internet